а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гризлив

гризливиот
Вид збор: Придавка
1. Што гризе.
Англиски: biting
Примери:
Со шал се штитеше од гризливиот ветер.
2. Што може да се гризе.
Примери:
гризлив леб
FlexiMac
 менување на македонски глаголи