а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гризе

гризат; гризи, гризете; гризев, гризеа; гризел; гризен; гризејќи; мин. гризав, гризаа; гризал; гризан несв.
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 2924
1. Каса, откинува нешто со заби.
Англиски: bite Албански: kafshoj
Примери:
Некој молец го гризел ќебето.
2. глода, јаде
Англиски: gnaw Албански: gërmis
Примери:
Кучето ја гризеше коската.
3. измачува, јаде
Англиски: torment Албански: torturon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го гризе совеста.
Изведенки
гризење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК