а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грижник

мн. грижници
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се грижи.
Англиски: caretaker
Примери:
Тој беше вистински грижник за народот.
Изведенки
грижница ж.
мн. грижници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи