а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грижлив

грижливи
Вид збор: Придавка
Што многу се грижи, води сметка, се труди, што е внимателен.
Англиски: caring
Примери:
Таа беше грижлива мајка.
Изведенки
1. грижливо прил.
Пример: Старата грижливо гледаше во босите дечиња.
2. грижливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи