а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грижен

грижниот
Вид збор: Придавка
Што покажува, изразува грижа.
Англиски: worried
Примери:
На пат го испраќаше со грижна насмевка.
Изведенки
грижно прил.
Пример: Грижно се однесуваше кон неа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи