а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грижа

мн. грижи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1059
1. Немир, неспокојство поради некоја непријатност, тешкотија, проблем.
Англиски: worry Албански: brengë, mërzi
Примери:
Овој испит ми претставува голема грижа.
Не оптоварувај се, тоа е моја грижа.
2. труд
Англиски: care Албански: kujdes, punë
Примери:
И покрај целата грижа на лекарите, неговата состојба се влошуваше.
грижа за родителите
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК