а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гривјак

мн. гривјаци
Вид збор: Именка, машки род
Гулаб со бели пердуви како гривна на вратот што живее во шума, зимно време се сели на југ.
Латински: Columba palumbus Англиски: Wood Pigeon
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи