а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грива

мн. гриви
Вид збор: Именка, женски род
Долги влакна над вратот и на главата кај коњите, лавовите и кај други животни.
Англиски: mane
Употреба: Зоологија
Примери:
Коњите со развиорени гриви трчаа по ливадите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи