а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грибло

мн. грибла
Вид збор: Именка, среден род
1. Алатка со дрвена рачка и со метални запци на крајот што служи за собирање сено, слама и за порамнување на земја.
Англиски: rake, harrow Албански: grabujë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Селаните се упатија накај нивата со лопати, мотики и грибла во рацете.
2. Метална алатка што служи за изработување дрвени лажици.
Албански: gribë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи