а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грејпфрут

мн. грејпфрути
Вид збор: Именка, машки род
1. Суптропско дрво од семејството цитруси со тркалезни жолти плодови богати со сладникаво-кисел и малку горчлив сок.
Латински: Citrus paradisi Англиски: grapefruit Албански: grejpfrut
Употреба: Ботаника
2. Плод од тоа дрво
Англиски: grapefruit Албански: grejpfrut
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи