а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грејне

грејнат; грејни, грејнете; грејнав, грејнаа; грејнал; грејнат, грејнев, грејнеа; грејнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24209
За сонце, месечина - огрее во еден миг, наеднаш.
Англиски: shine
Примери:
Утрото грејна сонцето и сите станаа.
Изведенки
грејнува несв.
грејнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК