а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грешник

мн. грешници
Вид збор: Именка, машки род
Човек што направил грев.
Англиски: sinner
Употреба: Религија
Примери:
Покајте се, грешници!
Изведенки
грешница ж.
мн. грешници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи