а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грешен

грешниот
Вид збор: Придавка
1. Што е погрешен, неточен.
Англиски: erroneous
Примери:
Вчера ми дадоа грешна адреса.
2. Што прави грев.
Англиски: sinful
Примери:
Грешна љубов.
Грешна душа.
Изведенки
грешност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи