а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грешавачка

мн. грешавачки
Вид збор: Именка, женски род
1. грешење, грешка
Англиски: mistake Албански: gabim
Примери:
Секому се случува грешавачка.
2. Правење голем грев.
Англиски: sin Албански: gabim i madh, mëkat
Употреба: Религија
Примери:
Голема грешавачка направи, нема прошка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи