а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грепка

мн. грепки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30050
1. Брадавица на дојка.
Употреба: Анатомија
2. Картичка за игра на среќа на која со гребење се дознава дали има добивка.
Употреба: Разговорно
Примери:
Немам навика да купувам грепки, а и неколку пати кога сум купил, ништо не сум добил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК