а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гренадир

мн. гренадири
Вид збор: Именка, машки род
Во некои војски - војник одбран според телесната развиеност и доброто здравје за извршување специјални задачи.
Англиски: grenadier
Употреба: Воен термин , Историја
Примери:
Британските гренадири се едни од најпрепознатливите британски воени единици.
Изведенки
гренадирски прид.
гренадирскиот
Пример: гренадирски полк
FlexiMac
 менување на македонски глаголи