а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гремиум

мн. гремиуми
Вид збор: Именка, машки род
Група од компетентни луѓе формирани за решавање одредена задача; стручно тело.
Англиски: body of experts Германски: Gremium
Употреба: Административен термин
Примери:
Советот за безбедност како одлучувачки гремиум.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК