а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грее

греат; греј, грејте; греев, грееја; греел; греен; греејќи, греав, греаја; греал; греан
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 2317
1. За сонце - сјае, свети, затоплува.
Англиски: heat Албански: nxeh
Примери:
Сонцето силно грееше.
2. затоплува, стоплува, загрева
Англиски: warm up Албански: nxeh, ngroh
Примери:
Греалката добро грееше и во станот беше пријатно топло.
3. Предизвикува радост, милост, љубов.
Англиски: warm Албански: ngroh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Погледот од мајчините очи ме грееше.
4. (се грее) се затоплува, се загрева
Англиски: warm up Албански: nxehet
Примери:
Водата за чај се грееше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК