а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

греење

(едн.) греењето
Вид збор: Именка, среден род
1. (глаг. им.) грее
Англиски: heating Албански: nxehje, ngrohje
Примери:
Греењето на сонцето ми предизвикуваше пријатно чувство.
2. Производство на топлина за греење, систем на греење.
Англиски: heating Албански: nxehje, ngrohje
Примери:
Парно / централно греење - систем на греење со топла вода, на пареа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи