а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грегоријански

грегоријанскиот
Вид збор: Придавка
Што е во врска со папата Грегориј XIII (1502-1585) којшто 1582 го вовел новиот календар и го заменил дотогашниот јулијански календар.
Англиски: Gregorian
Примери:
Грегоријански календар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи