а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грев

мн. гревови
Вид збор: Именка, машки род
1. Постапка со која се кршат верските правила, божјите заповеди.
Англиски: sin Албански: mëkat
Употреба: Религија
Примери:
Смртен грев.
2. Неправилна, лоша постапка; прекршување на моралните норми.
Англиски: sin Албански: mëkat, gjynah
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нема поголем грев од тоа да ја предадеш татковината.
Изрази
Гревот да те фати - клетва.
Ќе те фати гревот - ќе страдаш.
Гревот на мевот - никому ништо.
Гревот не си го дава - многу е скржав.
Грев ми (ти, му...) е - жал ми е.
За грев е - за жалење е.
Не ти е грев? - треба да ти е жал.
Му падна грев - го фати жал.
Ќе му ги гледа гревовите - ќе го гледа како се мачи.
Гревовите не му се гледаат - тежок му е животот.
Ќе му ги бере гревовите - мачи некого.
Ќе им ги остави гревовите - ништо нема да им остави на наследниците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи