а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гревота

мн. гревоти
Вид збор: Именка, женски род
1. грев
Англиски: sin Албански: mëkat
Примери:
Гревота е во недела и на празник да се работи.
2. Состојба што предизвикува мака, тешкотија, сожалување.
Англиски: pity Албански: mëkat
Примери:
Како се мачи, гревота да ти е да го гледаш.
Изведенки
гревотичка ж.
мн. гревотички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи