а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гребне

гребнат
Вид збор: Глагол, свршен
Гребе еднаш или повеќепати по малку, по еднаш.
Англиски: scratch
Примери:
Девојката се гребна од грмушката.
Изведенки
1. гребнува несв.
гребнуваат
2. гребнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи