а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гребнатина

мн. гребнатини
Вид збор: Именка, женски род
гребнато место
Англиски: scratch
Употреба: Медицина
Примери:
Едниот се здобил со гребнатина на рамото, а другиот добил прострелна рана во ногата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи