а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гребатор

мн. гребатори
Вид збор: Именка, машки род
Човек што живее на сметка на други.
Англиски: sponge
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Примери:
Во утрешниот број на списанието читајте ја темата за слободата на медиумите, довербата, моралот и гребаторите.
И, можеш ли да ги намирисаш гребаторите, оние што го сакаат твоето друштво за да не нуркаат по своите паричници?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи