а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гребалка

мн. гребалки
Вид збор: Именка, женски род
Направа што служи за гребење.
Примери:
Гребалката е од кадифен плиш покриена со сисал.
Гребалката, која може да ја купите во секоја продавница за домашни миленици, е идеално решение.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи