а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грд

грди
Вид збор: Придавка
1. Што е по својот надворешен изглед неубав, непривлечен, непријатен.
Англиски: ugly
Примери:
грда жена
грд маж
грдо куче
грда куќа
2. Што е лош, страшен, непристоен.
Англиски: ugly
Примери:
Вчера слушнав една грда вест.
Изведенки
грдост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи