а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грдо

Вид збор: Прилог
грд
Англиски: ugly
Примери:
Денес децата многу грдо се однесуваа.
Вчера грдо си поминавме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи