а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грдотија

мн. грдотии
Вид збор: Именка, женски род
1. Човек со грд изглед.
Англиски: monster Албански: njeri i shëmtuar, monstër
Примери:
Жена му беше вистинска грдотија.
2. како својство
Англиски: ugliness Албански: shëmti
Примери:
Тоа беше телесна и душевна грдотија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи