а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грдомазен

грдомазниот
Вид збор: Придавка
Што е грд, со грд лик.
Англиски: ugly
Примери:
Тој не беше некое лично ергенче, ами напротив, беше доста грдомазен.
Изведенки
грдомазност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи