а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грди

грдат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави нешто да биде грдо, неубаво, непријатно, непривлечно.
Англиски: disfigure
Примери:
Брчките го грдат лицето.
Тезгите го грдеа плоштадот.
Изведенки
грдење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи