а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гргор

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Силен клокот.
Англиски: gurgle Албански: gurgullimë
Примери:
Од изворот се слушаше гргор.
2. кикот, смеење
Англиски: chuckle Албански: qeshje e zëshme
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од училишниот двор се слушаше детски гргор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи