а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гргне

гргнат
Вид збор: Глагол, свршен
Истече наеднаш, во големо количество.
Англиски: gush
Примери:
Од главата му гргна крв.
Изведенки
1. гргнува несв.
гргнуваат
2. гргнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи