а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грвалица

мн. грвалици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35968
мешаница, толпа
Англиски: melee, crowd
Примери:
На пазарот беше грвалица од народ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК