а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грбник

мн. грбници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17228
Рбет, рбетен столб.
Англиски: spine Албански: shpinë
Употреба: Анатомија
Примери:
Стравот му предизвика морници по грбникот па се до ножните прсти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК