а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грбло

мн. грбловци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е грбав.
Англиски: hunchbacked, humpbacked
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Примери:
Кога, пак, би го слушнале неговиот глас позајмен на грблото Квазимодо во анимираниот „Ѕвонарот од Нотр дам“, никој неговото име на шпицата не би го поврзал со неодоливо шармантниот и бескрајно талентиран Амадеус од филмот на Форман.
Изведенки
грбла ж.
мн. грбли
FlexiMac
 менување на македонски глаголи