а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грби

(се) грбат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. се грбави, се подгрбавува
Англиски: bend Албански: krruset
Примери:
Се грбеше од амалската работа.
2. се наведнува
Англиски: bend down Албански: krruset
Примери:
Садеше и се грбеше на секое коренче.
Изведенки
грбење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи