а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грбечки

грбечкиот
Вид збор: Придавка
Лежи на грб.
Англиски: on the back
Примери:
Легнуваат на грб и од грбечки свират.
Спие грбечки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи