а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грбен

грбниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 42752
1. Што е дел од грбот, што се однесува на грб.
Употреба: Анатомија , Медицина
Примери:
грбни мускули
2. на грб
Англиски: backstroke
Употреба: Спорт
Примери:
грбно пливање
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК