а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грбач

мн. грбачи
Вид збор: Именка, машки род
Тенок, еластичен камшик, во вид на прачка или сплетен од кожени ремчиња.
Англиски: whip Турски: kırbaç
Примери:
Маваше со грбачот безмилосно по затворениците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи