а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грбавец

мн. грбавци
Вид збор: Именка, машки род
Грбав човек, човек со грпка.
Англиски: humpback
Примери:
Грбавецот биеше во камбаната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи