а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грбавее

(се) грбавеат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Станува грбав, се витка во грбот, се подгрбавува.
Англиски: humpback
Примери:
Работеа и грбавееја.
Се грбавееше од тешката работа.
Изведенки
грбавеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи