а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

граѓанство

(едн.) граѓанството
Вид збор: Именка, среден род
1. Население што живее во град или во држава.
Англиски: citizens Албански: qytetarë
Примери:
Го поздравија од името на целото граѓанство.
2. општествен слој
Англиски: bourgeoisie Албански: qytetrim, borgjezi
Употреба: Историја
Примери:
Текстот е заснован врз приказната за попречуваната љубов меѓу момче и девојка кои им припаѓаат на разни слоеви на македонското граѓанство од почетокот на веков.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи