а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

граѓански

граѓанскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на граѓанин.
Англиски: civil
Употреба: Политика
Примери:
граѓанска држава
Изрази
Граѓанска војна - војна меѓу граѓани на една држава.
Граѓански брак - брак склучен во државна институција, а не в црква.
Граѓански права - права што им следуваат на сите граѓани на една држава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи