а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

граѓанин

мн. граѓани
Вид збор: Именка, машки род
1. Жител, државјанин на една држава.
Англиски: citizen Албански: shtetas
Употреба: Административен термин
Примери:
Туристот беше граѓанин на Македонија.
2. Жител на град.
Англиски: citizen Албански: qytetar, banor i qytetit
Употреба: Географија
Примери:
Тој е граѓанин на Скопје.
Изрази
Академски граѓанин - човек со академско образование.
Почесен граѓанин - човек што добил граѓанство во некоја земја поради посебни заслуги.
Заслужен граѓанин - човек што има посебни заслуги за некој град или држава.
Изведенки
граѓанка ж.
мн. граѓанки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи