а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

граѓанец

мн. граѓани
Вид збор: Именка, машки род
Жител на град.
Англиски: city dweller Албански: qytetar
Употреба: Географија
Примери:
Дали е граѓанец или селанец?
Изведенки
1. граѓанка ж.
мн. граѓанки
2. граѓанче ср.
мн. граѓанчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи