а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грашок

(едн.) грашокот
Вид збор: Именка, машки род
Вид растение во вид на ползавец со издолжени мешунки исполнети со зелени зрна што се користат за исхрана.
Латински: Pisum sativum Англиски: pea Албански: bizele
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи