а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грација

мн. грации
Вид збор: Именка, женски род
1. (обично во мн.) Во римската митологија - трите придружнички на божицата Венера: Аглаја, Еуфросина и Талија.
Англиски: grace Албански: hijeshi
Употреба: Митологија
2. (само едн.) убавина, нежност, хармонија, привлечност
Англиски: grace Албански: hijeshi
3. убавина
Англиски: beauty Албански: bukuri
Употреба: Поетски збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи