а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грациозен

грациозниот
Вид збор: Придавка
Што е привлечен, нежен, строен, со хармоничност на движењата.
Англиски: graceful
Примери:
грациозна балерина
грациозна жена
Изведенки
1. грациозно прил.
Пример: Принцезата грациозно танцуваше.
2. грациозност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи