а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

граф

мн. графови
Вид збор: Именка, машки род
Графичка репрезентација на релации претставена во вид на точки (јазли) и линии што ги поврзуваат.
Англиски: graph
Употреба: Математика
Примери:
изоморфни графови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи